Апаратура

Доплер-ехокардиограф апарат: Philips IE33 xMATRIX

В последните две десетилетия ехографията е водещата методика за диагностика на сърдечно съдовата патология. Наличието на голямо количество варианти (режими), позиции и методики на провеждането на изследването позволяват да се получат точни анатомични и хемодинамични данни за сърдечно съдовата патология и да се избегне необходимостта от инвазивни изследвания. Недостатъци на ехокардиографията са силната зависимост на изследването от квалификацията на работещия лекар и от гръдния кош, разположението на белия дроб при пациента.

Софтуер, периферия и налични режими на работа на Philips IE 33

Двуразмерната ехография означавана като B-mode (произлиза от думата brightnes - яркост) е методика за изобразяване на сърцето и магистралните съдове в реално време. В режимът (В-mode) позволява оглед и оценка на състоянието на клапите, подклапния апарат, както и редица измервания на камери, предсърдия, вид и състояние на техните стени.

Едноразмерната ехография или M mode (произлиза от думата motion - движение) е първия в исторически план метод на ехография. Той графично изобразява движението на стените на камерите и предсърдията както и на платната на клапите. Режимът се използва за измервания на камерите, предсърдията на сърцето, както и за оценка на тяхната функция. Съществен недостатък на метода е необходимостта от позициониране на курсора спрямо измерваната структура под ъгъл от 90 градуса.

Доплерехокардиографията е метод позволяващ неинвазивна оценка на централната хемодинамика. Тази методика има редица варианти:

конвенционалния Доплер: 1. Ипмулсно вълновия доплер (Pulsed Wave - PW), 2. Режим на високочестотно повтарящи се пулсови вълни (High Puls Repetition Frequency Doppler) 3. Непрекъснато вълнов доплер (Continuouse Wave - CW) 4. Цветен доплер - CFM- color flow mapping) 5. Цветен М - режим (Color M-mode) 6. Енергиен доплер (Power doppler) 7. Тъканен доплер (Tissue Velosity Imaging, Tissue Miocardial Imaging, Doppler Tissue Imaging) - Цветен тъканен доплер (Color Tissue Velosity Imaging) - Тъканен нелинеен доплер или C-mode - Тъканен импулсен доплер за оценка на миокардната кинетика (Pulsed Wave Tissue Velosity Imaging) - Tissure Traking - Регионална деформация на миокарда и скорост на регионалната миокардна деформация (Strain, Strain Rate) - Ротационните деформации twist (LVT) и untwist rate (LVUR) - Векторен анализ на движението на ендокарда (Vector Velosity Imaging)

ДоплерЕхоКГ (доплерехокардиография) влиза в протокола за изследване на болните с хипертонична болест на сърцето, сърдечни пороци, сърдечна недостатъчност, възпалителни заболявания на сърцето и перикарда.

В първите няколко десетилетия от клиничното приложение на ехокардиографията при пациенти с ОМИ, оценката на исхемичния миокард е „слабо“ място, но настоящите постижения в областта на тъканната доплер ехокардиографията, позволяват да се осъществи обективна количествена оценка на регионалната и глобална функция, както в първите часове на острия коронарен синдром, така и да се проследи в следващите дни и месеци функционалното възстановяване на засегнатия миокард. Регионалната деформация (strain), скоростта на деформацията (strain rate) дават информация за регионалната миокардна функция, а ротационните деформации twist и untwist rate за глобалната камерна функция. Те могат да бъдат неинвазивно и относително бързо определени, както за лява, така и за дясна камера и да се определи регионалната и глобалната (дис-) функция при различни клинични състояния.

СТРЕС ТЕСТ BTL - 08 Win Stress версия 5.27 и Stress PC EKG Norav Medical Ltd.

Цел на изследването е да се постави сърцето под натоварване (физическо или медикаментозно) при което се повишава нуждата на миокарда от кръвоснабдяване (повишена миокардна кислородна консумация) . Покачването на кислородното потребление, съответно на покачването на коронарния кръвоток може да се повиши 4 до 5 пъти спрямо това в покой. Това е тест за оценка на капацитета на коронарното кръвообръщение. Анализът на степента на натоварване (измерва се във ватове или метаболитни единици), симптомите на пациента по време на теста, ЕКГ промените или промените в миокардната функция визуализирани чрез ехография позволяват с висока степен на точност да се даде заключение за наличието или липсата на стеснение в коронарните съдове.

Методиката е с особена стойност при пациенти с оплакване от болка, стягане, "парене", притискане в гърдите (диагностична методика за исхемична болест на сърцето), както и при пациенти без оплаквания, но преживели интервенция върху коронарните съдове, дилатиране, стентиране, байпас операции с оглед оценка функцията на проблемния участък от коронарното кръвообръщение.

ХОЛТЕР ЕКГ МОНИТОРИНГ SIGNA-Lyser

Изследване представлява пълен, непрекъснат запис на сърдечната дейност (ЕКГ) за период от 24 до 72 часа. Има редици ритъмни или проводни нарушения, които се появяват спорадично или след провокация от ситуации на стрес, физическо усилие, сън, употреба на алкохол и др. Тези нарушения обикновено не се документират на стандартната ЕКГ в лекарския кабинет. Точно тези нарушения Холтер ЕКГ мониторингът записва и диагностицира, което е задължително условие за избора на най-точното, ефективно и безопасно лечение. При провеждащо се лечение с цел регулиране на сърдечната честота или овладяване на аритмия непрекъснатия Холтеров запис определя ефективността на терапията и евентуално открива нежелателни ефекти от нея напр. екстремни забавяния на сърдечната дейност по време на сън или отключени от самите прилагани медикаменти нови ритъмни нарушения - проаритмии.

Използваната Холтер - ЕКГ система на SIGNA-Lyser работи с шест електрода от които 4 активни (четири канален реален ЕКГ запис). Този тип холтерови системи дават възможност да се изгради компютърно синтезирана 12 канална ЕКГ. Анализът на промените в тази 12 канална ЕКГ при физически натоварвания се използват за оценка на нарушения в коронарното кръвообръщение провокирани от повишаваща се кислородна консумация на миокарда при усилие. Това е методика за диагностика на стеснения или спазъм в коронарните съдове.

Фундускопия: HEINE beta 200

Фундускопията се използва за ранна диагностика на съдови поражения от артериалната хипертония, захарен диабет, дислипопротеинемия и др. Огледа на съдовете на ретината е единствената възможност да се видят витални съдове без интервенция върху пациента. Огледа на ретината дава възможност да се установят кръвоизливи (остри и в стадии на резорбция), както и оток на папилата - белези на злокачествено протичаща артериална хипертония със значителни съдови усложнения.

Дефибрилатор S&W Cardio-aid 730 за синхронизирано кардиоверсио и дефибрилация

Работно време: Доктор Нанев работи всеки ден от седмицата от сутрин до вечер при единственото условие пациентите да имат предварително записан час за преглед на тел. 042 63-36-17 gsm 0897458565 или е-mail dr.jnanev@Gmail.com. Един кардиологичен преглед има продължителност около 1 час защото обикновено се налага провеждането на някой изследвания за изясняване на състоянието на сърцето, съдовете, вътрешните органи или провеждане на тестове с натоварване. По тази причина е невъзможно вмъкването в графика на пациенти дошли без предварително уговорен час.